“Tekstil ihracatını artırmak için çalışıyoruz ”

Güneydoğu Anadolu Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Başkanı Sami Konukoğlu; Tasarım, Ar-Ge ve İnovatif uygulamalarla tekstil ihracatını daha da artırmak için çalıştıklarını söyledi.

“Tekstil ihracatını artırmak için çalışıyoruz ”

 

Sami Konukoğlu başkanlığında toplanan Güneydoğu Anadolu Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları birlik yönetimi, sektördeki gelişmeler ve ihracatta gelinen noktayı değerlendirdi.

Birlik yönetim toplantısı sonrası yazılı açıklama yapan Sami Konukoğlu, önemli ihraç ürünü tekstil ve hammaddelerinin hayatın her alanında kullanıldığını vurgulayarak şöyle devam etti: “Hayatın her alanında kendini gösteren tekstil ve hammaddeleri dün olduğu gibi bugünde insanoğlunun vazgeçilmezleri arasında yerini koruyor. Biz tekstil ve hammaddeleri üreticileri de dünün üretiminin üzerine koyarak çalışmak zorundayız. Dün yürüdüğümüz yolu genişletmek, düzenlemek ve ulaşıma elverişli hale getirmek mecburiyetindeyiz. Biz bunu yapmazsak rakiplerimizin gerisinde kalırız. Daha çok tasarım, daha çok Ar-Ge ve daha çok inovasyonla tekstil ihracatını artırmalıyız. Yıllarımızı buna verdik, vermeye de devam edeceğiz.”

Bölgenin tekstil ihracatının geçen yılını aynı dönemine göre yüzde 4 artarak 1 milyar 510 milyon 721 bin dolar olduğunu kaydeden Konukoğlu, tekstilin tekstil ve hammaddeleri ihracatındaki payının da yüzde 62,4 olduğunu dile getirdi. Konukoğlu, ihracatın kalan kısmını da diğer ürünlerin karşıladığını ifade etti. Tekstil ihracatında Türkiye’nin en fazla tekstil ihraç edilen ikinci ilinin bölgenin lokomotif ili Gaziantep olduğuna dikkati çeken Konukoğlu; “Ülkemizin tekstil ihracatında liderliği 3 milyar 374 milyon 707 bin dolarla İstanbul yapıyor. İstanbul’u 1 milyar 290 milyon 201 bin dolarla da Gaziantep izliyor” şeklinde konuştu.

 

 

 

President of Southeastern Anatolia Union of Textile and Raw Materials Exporters, Sami Konukoğlu;

 

"WE ARE WORKING TO INCREASE TEXTILE EXPORT"

 

President of Southeastern Anatolia Union of Textile and Raw Materials Exporters, Sami Konukoğlu said that they were working to increase textile export with Design, R & D and Innovative studies.

 

The Board of Southeastern Anatolia Textile and Raw Materials Exporters Union that gathered under the presidency of Sami Konukoğlu, evaluated developments in the sector and their situation in exports.

 

Sami Konukoğlu who made a written statement after the board meeting emphasized that textile and raw materials, important export products, were used in every area of life important, and he continued as follows:

"Textiles and raw materials that we can see in every field of life are today among the indispensable products of human beings as it was in the past. As manufacturers of textiles and raw materials, we have to work to go beyond what was done in the past. Today we must make the path we followed yesterday better and more accessible. If we do not do that, we will fall behind our rivals. We need to increase our textile exports with more design, more R & D and more innovation. We have put our years in this, and we will continue to do so. "

 

Noting that the number of textile export in the region reached 1 billion 510 million 721 thousand dollars increasing by 4 percent compared to the same period of the previous year, Konukoğlu expressed that the share of textile in the export of textile and raw materials was 62.4 percent. Konukoğlu stated that the rest of the exports included other products. Stressing that Gaziantep, the pioneer city of the region, had the second highest export numbers in textile industry, Konukoğlu continued as follows: Istanbul has the highest export number in textile industry with 3 billion 374 million 707 thousand dollars. It is followed by Gaziantep with 1 billion 290 million 201 thousand dollars."

 

 

 

 

Haber Merkezi
13.12.2017

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz

Diğer Haberler