همکاری ایران و ترکیه اهمیتی حیاتی برای رفاه منطقه دارد

جودت یئلماز وزیر توسعه با سخنرانی در مراسم  سی و هفتمین سالگرد انقلاب اسلامی ایران و اتمام خدمت علیرضا بیکدلی سفیر ایران در آنکارا گفت : (( همکاری بین ایران و ترکیه اهمیتی حیاتی در استقرار منطقه و استقرار و رفاه دو کشور دارد )).

همکاری ایران و ترکیه اهمیتی حیاتی برای رفاه منطقه دارد

 

جودت یئلماز وزیر توسعه با سخنرانی در مراسم  سی و هفتمین سالگرد انقلاب اسلامی ایران و اتمام خدمت علیرضا بیکدلی سفیر ایران در آنکارا گفت : (( همکاری بین ایران و ترکیه اهمیتی حیاتی در استقرار منطقه و استقرار و رفاه دو کشور دارد )).

 

جودت یئماز وزیر توسعه با شرکت در مراسم  سی و هفتمین سالگرد انقلاب اسلامی ایران و اتمام خدمت علیرضا بیکدلی سفیر ایران در آنکارا که در سویس اُتل برگزار شد با اشاره به داشتن شانس مکرر سفر به ایران گفت  از نزدیک شاهد بزرگی فرهنگ ایران شدم.

  

همکاری های دو کشور دارای اهمّیت حیاتی است

 

یئلماز با آرزوی رسیدن روابط بین دو قدرت منطقه ایران و ترکیه به مراتب بالا گفت : (( جمعیت ایران و ترکیه نزدیک ۱۶۰ میلیون است. قدرت خریدشان هم در حدود دو میلیون. همکاری بین ایران و ترکیه اهمیتی حیاتی در استقرار و رفاه منطقه و دو کشور دارد .)) یئلماز با تاکید به این که مایل نیست هیچ کشوری صاحب جنگ افزار های هسته ای باشند اینگونه سخن گفت : (( نمی خواهیم هیچ کشوری از جنگ افزار های هسته ای استفاده کند. اما استفاده ی مسالمت آمیز از انرژی هسته ای حق طبیعی هر کشور است. ))

یئلماز با ابراز خرسندی از حذف تحریم ها علیه ایران گفت، جامعه ی جهانی به نقطه ای که ترکیه از آن حمایت میکرد رسید.

 

درهای ایران برای دوستان ترک تا آخر باز است

 

معاون وزیر وزارت امور خارجه ایران، مسئول آسیا و اقیانوس آرام ابراهیم رحیم پور نیز ضمن اشاره به ورود به مرحله ی جدید با لغو تحریمها علیه ایران سی و هفتمین سالگرد پیروزی انقلاب را تبریک گفت و افزود : (( معتقدم میهمانانمان از این شرایط خرسندند. )). رحیم پور ضمن اشاره به این که ترکیه در طی تحریم ها و دوران سخت کشور در کنار ایران بود گفت ترکیه همیشه دوست نزدیک ایران است.رحیم پور با تاکید به باز شدن درهای ایران بر روی دوستان ترک در دوره ی بعد از تحریم ها گفت : (( ما معتقدیم در دوره ی جدید  روابط ما بهتر از دوره های گذشته خواهد بود و به کمک یکدیگر روابطمان را به بالا ترین سطح خواهیم رساند. ))

 

ترکیه همیشه در کنار ایران بود

بعد از ابراهیم رحیم پور معاون وزیر امور خارجه ایران ، علیرضا بیکدلی سفیر ایران به زبان ترکی سخنرانی کرد. بیکدلی با اشاره به این که ترکیه در دوران تحریم در کنار ایران بود گفت : (( ترکیه در دوران تحریم ها علیه ایران در کنار ایران بود و در موفقیت های ایران نقش مثبتی داشت.)) بیکدلی با اشاره به این که با خاطرات خوشی به ایران باز می گردد از مردم و مسئولین ترک تشکر کرد. بیکدلی با اشاره به دست آوردهای نگرشی سه ساله خود اینگونه به سخنانش پایان داد : (( بعد از سه سال زندگی در اینجا می توانم بگویم ؛ ما ملتی هستیم که فرهنگ و تقدیر یکسانی داریم. استقرار و امنیت دو کشور و منطقه وابسته به همکاری های ایران و ترکیه است. مردممان مایل هستند که با یکدیگر در دوستی زندگی کنند. این را فقط  می توان به وسیله ی تعامل به دست آورد. اگر در کنار هم باشیم نیرومند خواهیم بود. ))

 

 

 

Haber Merkezi
19.03.2016

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz

Diğer Haberler