“İhracatın lokomotivi ar-ge ve inovasyon”    

Roza Halı San. ve Ltd. Şti. Genel Müdürü Şıh Mehmet Öztürk,“ Kuzey Afrika ve Ortadoğu pazarındaki daralmanın etkisiyle, Ar-Ge ve İnovasyon çalışmalarıyla yeni ürünler geliştirerek Amerika, Uzak Doğu ve Avrupa pazarlarını genişletmeye çalıştık"dedi.

“İhracatın lokomotivi ar-ge ve inovasyon”    

    Kuzey Afrika ve Ortadoğu'da Arap Baharı ile başlayan bölgesel sıkıntıların halı sektöründe, özellikle 2015 yılında ister istemez bir dar boğaza sebebiyet verdiğini vurgulayan Roza Halı San. ve Ltd. Şti. Genel Müdürü Şıh Mehmet Öztürk,“ Kuzey Afrika ve Ortadoğu pazarındaki daralmanın etkisiyle, Ar-Ge ve İnovasyon çalışmalarıyla yeni ürünler geliştirerek Amerika, Uzak Doğu, Afrika ve Avrupa pazarlarını genişletmeye çalıştık.Bunu da başardık” diye konuştu.

 

   

   Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da daralan pazarları, Ar-Ge çalışmalarıyla yeni ürünlerle Amerika, Uzak Doğu, Afrika ve Avrupa pazarında genişletmeye çalıştıklarını kaydeden Şıh Mehmet Öztürk, “Gelinen noktada ürün yelpazemiz ve pazar payımız ciddi anlamda genişledi.Nakit akışımız bu anlamda rahatladı.” dedi.

    Gaziantep’te halı sektörünün önde gelen firmaları arasında faaliyet gösteren Roza Halı, 3.Organize Sanayi Bölgesi’nde iplik tesisinde 45 kişi, 4.Organize Sanayi Bölgesi’ndeki halı tesisinde ise 155 kişi olmak üzere toplam 200 kişiye istihdam sağlıyor.

    Gaziantep’te halı sektörünün son 10 yılda hızlı şekilde büyüdüğüne dikkat çeken Roza Halı Genel Müdürü Şıh Mehmet Öztürk, bu büyümeyi besleyen en büyük pazarların uzun yıllar Türk Cumhuriyetleri, Ortadoğu ve Kuzey Afrika pazarı olduğuna işaret etti.

 

   

   Ortadoğu pazarı ile olgunlaşma süreci başlayan halı sektörünün, katma değeri yüksek ve modaya uygun ürünlerle dünyanın her bölgesine yapılan ihracatla büyüme fırsatı elde ettiğini kaydeden Şıh Mehmet Öztürk, “Tabi bu da Gaziantep sanayisi için olumlu bir gelişme oldu. Bir diğer konu da Domotex fuarının burada olması Gaziantep’imizin marka şehir olmasına ciddi bir katkı sağlıyor.Farklı sektörlerde fuar organizasyonlarının artması,Gaziantep’in uluslararası arenada tanıtımı ve potansiyelinin açığa çıkması açısından faydalı olacaktır.” diyerek Ortadoğu Business’in sorularını şöyle yanıtladı:

    Roza Halı’nın kuruluşundan bu zamana kadar gelişen sürecini anlatır mısınız?

    Biz 1986 yılında Gaziantep eski garajlar semtinde Öztürkler Tekstil ve Gıda bünyesinde ticarete başladık. Daha sonra 1996 yılında Ünaldı Caddesi’nde tek mekik üzerine halı imalatına başladık. Tabiki gelişen teknolojiye ve duruma göre makinelerimizi yenileyerek teknolojinin nimetlerinden faydalandık.2003 yılında Roza Halı firmamızın kuruluşuyla Gaziantep 3.Organize Sanayi Bölgesi’nde 5 bin metrekarelik ilk fabrikamızda yeni teknoloji makinelerle halı imalatına başladık.2008 yılında pp ham maddeden halı üretimine uzanan entegrasyonun ilk adımı olarak polip iplik yatırımımızı gerçekleştirdik. Bu süreçte halı üretimimizi, yatırımını tamamladığımız 4. Organize Sanayi Bölgesi’ndeki 25 bin metrekarelik ikinci fabrikamıza taşıyarak, polip iplik üretimimizin kapasitesini genişlettik. Üretim olarak aylık 450 ton polip iplik imalatı yapıyoruz. Makinelerimiz en son sistem ile donanımlı olan makinelerdir. Halen 45 kişisi iplik bölümünde ve 155 kişisi de halı üretiminde olmak üzere 200 personel ile faaliyet göstermekteyiz. Eğer %85 kapasite ile çalışırsak ayda yaklaşık 200 bin metrekarelik halı üretiyoruz.Yeni tasarımlarla her gün kendini yenileyen bir firmayız.

 

   

     Roza Halı 2015 yılını nasıl geçirdi? 2016 yılı hedefleriniz nelerdir?

    2015 yılında; ülkemizin bulunduğu ve ihracat pazarlarımızın olduğu coğrafyada yaşanan konjonktürel ve jeopolitik farklılaşmalar, petrol fiyatlarındaki gerileme ve buna bağlı olarak petrol ihraç eden ülkelerin milli gelirlerinde yaşanan daralma ve bunun ülkemiz ihracatına yansıyan etkilerinden, halı sektörü de nasibini aldı diyebiliriz. 2016 yılı ile birlikte pozitif gelişmeler hissetmeye başladık. Yeni pazarların keşfedilmesi, ihracat hacmimizin artması, ağırlıklı olarak eylül-aralık ayına sıkışan sezonun tüm yıla yayılmasını sağladı. İnşallah 2016 yılında halı sektöründen umutluyuz. Daha başarılı olacağımıza inanıyoruz. Bir üründe yenilik yaptığınız müddetçe daimi satışını gerçekleştirirsiniz.

 

   

     İhracat var mı? Var ise nereler? İhracatta karşılaştığınız sorunlar neler?

    İhracat yaptığımız ülkeler arasında Amerika,İtalya,Endonezya, Hindistan, Afganistan, Çin, Malezya, Ukrayna, Nijerya; Ortadoğu’da ise Mısır, Irak, Lübnan, Kuveyt ve Katar yer almaktadır. Tabiki işin aslı sadece mal üretmek değil bu üretmiş olduğumuz malları satabilmektir. Kendi pazarımızı geliştirebilmek için özellikle de son yıllarda petrol fiyatlarının düşmesinden sonra daha çok Amerika, Avrupa, Uzak Doğu ve Afrika pazarına yöneldik. Yeni pazarları ise kendimizi de yetiştirerek yeni tasarımlar ve Araştırma Geliştirme (Ar-Ge) faaliyetleriyle gerçekleştiriyoruz. Özellikle son dönemde yaptığımız farklı ürün ve tasarımlarla Amerika, Afrika, Uzak Doğu ve diğer Avrupa ülkelerinin dahil olduğu pazarın içerisindeyiz. Yani biz nereye halı satarsak oradayız. Bizim amacımız ülkemiz ve şehrimiz için en iyi Ar-Ge, inovasyon çalışmalarını yakalayıp bu pazarlarda büyüyebilmek. İhracatçı zaman zaman dar boğazdan geçebiliyor.Tabiki bunları yaşamak gayet doğaldır. Ama bu yaşanılan ve karşılaşılan sorunları minimum seviyeye indirebilmek için kendi ürününü yenileyeceksin, kendi pazarını kendin oluşturacaksın, kendi Ar-Ge çalışmalarını artıracaksın.Ülkelerin kültürel yapılarına göre halı desenleri ve özellikleri farklılık arz etmektedir.Ar-Ge çalışmalarımız pazarların talep yapısını çözerek ve farklılıklara cevap vererek başarıya ulaşmaktadır. Biz sanayicilerin  ihracat hedeflerimizin her zaman daha üst seviyelerde olması lazım. Yönetiminde bulunduğum Güneydoğu Halı İhracatçıları Birliği bünyesinde sektörel değerlendirmeler yapılmakta ve bu değerlendirme sonuçları ve sektörün beklentileri Başkanımız tarafından belli dönemlerde Sayın Başbakanımız ve Bakanlarımıza arz edilmektedir. Devletimizin istihdam artışına yönelik uygulamaya koyduğu İŞKUR bünyesinde iş gücü desteği, sanayicimiz ve işçilerimizin önünü açmıştır. Bu uygulama; sanayicimizin ilave maliyet oluşturmadan yeni iş gücü oluşturması ve ülkemizin istihdam rakamlarını artırarak işsizliğin gerilemesine vesile olacaktır.

 

 

   Markalaşma ve kalite konusunda düşünceleriniz neler?

   Roza bir gül demek ve bizim de düşüncemiz her tarafı güllendirmektir.  Roza halı olarak kaliteye ve markalaşmaya her zaman önem verdik. Ar-Ge ve inovasyon,firmaların katma değerli mal üretmelerini ve markalaşarak karlılıklarını maksimize etmelerini sağlamaktadır. Ben bir örnek vereyim: İtalya’ya seyahate gittiğimde normalde 500 TL olan bir ceketin oradaki fiyatının 4.765 Euro olarak gördüm. Buradaki fiyatın farklılığı o ceketin markasıydı.Kendi sektörümüz ve imalatımız adına da projeksiyonumuz; özellikli ve fark oluşturan ürünlerle bir adım öne çıkmaktır.

 

   

   Mayıs ayında Gaziantep’te yapılacak Domotex Halı fuarının sektöre katkısı neler?

    Gaziantep Domotex fuarını çok önemsiyorum. Domotex fuarının burada olması Gaziantep’imizin marka şehir olmasına ciddi bir katkı sağlıyor. Domotex başta olmak üzere, fuar organizasyonlarının artması şehrimizin dış dünyada bilinirliliğinin ve ekonomik gücünün artmasında önemli etkendir. 23 Mayıs’ta gerçekleşecek olan Domotex halı fuarında biz de yer alacağız. İnşallah bu fuarın şehrimize hayırlar getirmesinin temennisi içerisindeyiz.Bu fuar için yoğun bir şekilde hazırlık yapıyoruz.Fuar sayesinde ürünlerimizi, dünyanın farklı coğrafyalarından gelen mevcut ve potansiyel müşterilerimize kolaylıkla sunabiliyoruz. Örneğin bir müşterimiz model ve renkte farklılık istediğinde hemen tasarımcıma, dokuma müdürüme, işletmecime bu halıya ihtiyacım var dediğimde hızlı bir şekilde müşterime dokumasını yapıp sunabiliyorum.Tabiki müşterim de bu durumdan gayet memnun oluyor ve haliyle zevk alıyor. Halı sektöründe Gaziantep göz ardı edilmemesi gereken bir şehirdir. Dünyadaki parça halı ihracatının %57’si, Türkiye’deki parça halı ihracatının %95’i Gaziantep’ te üretiliyor.

 

  

   Ortadoğu’daki iç karışıklık sizin pazarınızı etkiledi mi?   İhracatta hangi pazarlara yöneldiniz?

    Gaziantep’te halı sektörü son 10 yılda hızlı şekilde büyüdü. Tabi bu büyüme artısıyla ve eksileriyle sektörü etkiledi. Bu büyümeyi besleyen en büyük pazarlar Türk Cumhuriyetleri, Ortadoğu ve Kuzey Afrika pazarı oldu. Ancak son yıllarda bu coğrafyadaki ihracat daralması ,yeni ürünlerle farklı pazarlara girmemize vesile oldu. Hani bir laf vardır: “Krizi fırsata çevirme” diye. Biz de firma olarak ekonomik anlamda krizi fırsata çevirdik. Bunu yaparken  Ar-Ge çalışmaları sonucu yeni ve farklı ürünlerle Amerika, Uzak Doğu, Afrika ve Avrupa pazarında büyümeye çalıştık. Ve bunu da başardık. Gelinen noktada pazar payımız ciddi anlamda genişledi. Ortadoğu pazarında ivme kazanan halı sektörü bu süreçte bizlere, daha farklı ürünlerle özellikle katma değeri yüksek ürünlerle büyüme fırsatı sağladı.

    Son olarak eklemek istediğiniz bir konu var mı?

    Ortadoğu Business dergisi olarak bizimle bu söyleşiyi gerçekleştirip görüşlerimizi açıklama fırsatı verdiğiniz, bu imkânı sunduğunuz için teşekkür ederim. Rabbim herkesin istediğini versin. Hakkıyla çalışan emekçilerimizin, sanayicilerimizin emeklerinin karşılıklarını almalarını Allah’tan niyaz ederim.  Yayın hayatınızda size başarılar dilerim.

 

 

 

Haber Merkezi
07.05.2016

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz

Diğer Haberler