“Gaziantep üretken insanların yaşadığı bir ekonomi şehri”

GTB Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tiryakioğlu, Gaziantep’te tarım ve hayvancılığı dünya standartlarında geliştirmek için Et Borsası ve Antep fıstığı Lisanslı Depoculuk gibi çağın gereksinimlerine cevap verecek projeler üzerinde çalıştıklarını ifade etti.

“Gaziantep üretken insanların yaşadığı bir ekonomi şehri”

 

GTB Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tiryakioğlu, Gaziantep’te tarım ve hayvancılığı dünya standartlarında geliştirmek için Et Borsası, Hububat Emtia Merkezi ve Antepfıstığı Lisanslı Depoculuk gibi çağın gereksinimlerine cevap verecek projeler üzerinde çalıştıklarını ifade etti.

Gaziantep Ticaret Borsası (GTB) Mart Ayı Olağan Meclis Toplantısı, Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya’nın katılımıyla gerçekleştirildi. Toplantının açılış konuşmasını yapan GTB Meclis Başkanı Selami Memiş, Vali Yerlikaya’yı GTB Meclisinde ağırlamaktan duydukları memnuniyeti dile getirerek, borsanın 2015 yılı faaliyetleri hakkında açıklamalarda bulundu.

Dünyanın en önemli ticaret merkezlerinden biri olan Gaziantep’in tarıma dayalı sanayide Türkiye'nin başkenti konumunda olduğunu vurgulayan Memiş, GTB’nin Türkiye’de faaliyet gösteren 113 borsa arasında işlem hacmi bakımından en büyük 5 borsadan biri olduğunu söyledi.

ULUSAL PROJELER

Dünya’da tarım ve hayvancılığın öneminin her geçen gün arttığına dikkat çeken GTB Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tiryakioğlu ise Gaziantep ve bölge tarımına katkı sağlayacak projeler üzerinde çalıştıklarını dile getirdi.

Tiryakioğlu, Et Borsası, Hububat Emtia Merkezi ve Antepfıstığı Lisanslı Depoculuk gibi dünya standartlarında, çağın gereksinimlerine katkı sunacak projeleri en kısa süre içerisinde sektörün hizmetine kazandırmak istediklerini kaydetti.

Meclis toplantısı öncesi Vali Yerlikaya’ya, Et Borsası ve Et Halinin maketi üzerinde bilgiler verdiklerini belirten Tiryakioğlu, bu projenin hayata girmesiyle birlikte şehirde et konusunda en az 50 yıl sorun yaşanmayacağını ifade etti.

Et Borsası ve Et Hali için Gaziantep’e özgü bir model üzerinde karar kılındığını aktaran Tiryakioğlu,” Gaziantep Büyükşehir Belediyemizin destekleriyle yaklaşık 30 bin metrekare kapalı alan üzerinde inşa edilecek olan Et Borsası ve Et Hali, Gaziantep’te tüketilen et kalitesini artırarak üretiminin hijyenik şartlarda yapılmasına katkı sunacak” dedi.

GTB’nin diğer iki önemli vizyon projesi olan Hububat Emtia Merkezi ve Antepfıstığı Lisanslı Depoculuk hakkında da bilgiler aktaran Tiryakioğlu şunları söyledi:
“ Lisanslı depoculuğun tarım sektöründe yaygınlaşmasını tüketici ve üretici açısından son derece faydalı ve kazançlı görüyoruz. Proje çalışmalarını sürdürdüğümüz Hububat Emtia Merkezi içerisinde yer alacak olan lisanslı depolarla şehrimizi bölgede önemli bir cazibe merkezi haline getirmeyi planlıyoruz. Öte yandan kültürel ürünümüz antepfıstığı içinde İKA ile işbirliği içerisinde 10 bin tonluk lisanslı depo projemiz çalışmalarımız arasında yer almakta. Toplam 13 milyon 900 bin lira tutarındaki bu projenin yüzde 75’i İKA, yüzde 25’i borsamız tarafında karşılanacak. Yine İKA ile yürüttüğümüz diğer bir çalışma ise Antepfıstığı Mükemmeliyet Merkezi projesi, bu merkez yaklaşık 2 milyon liraya mal olacak. Bu projelerimizin protokollerini geçtiğimiz aylarda imza altına aldık ve gerekli çalışmalara başlandı.”

“GAZİANTEP’E KATKI SAĞLAYACAK PROJELER”

GTB Meclis üyeleriyle bir arada olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya ise yaptığı konuşmada, GTB’nin hayata kazandırmak istediği projelerin Gaziantep ekonomisine katkı sağlayacak önemli yatırımlar olacağını söyledi.

Gaziantep’in üretken ve müteşebbis ruhla hareket eden insanların yaşadığı bir şehir olduğuna işaret eden Vali Yerlikaya, ”Kentin gelişimine katkı sunacak tüm projelere ve çalışmalara her zaman destek vermeye hazırız. Hububat Emtia Merkezi, Antepfıstığı Lisanslı Depoculuk ve Et Borsası’nın yakın bir zaman dilimi içerisinde hizmete kazandırılması şehrimiz adına önemli bir kazanç olacaktır” dedi.

Vali Yerlikaya ayrıca toplantıda GTB Meclis Üyeleriyle şehir ekonomisi, eğitim ve sosyal hayat üzerine de istişarelerde bulundu.

Toplantı sonrası GTB Başkanları Memiş ve Tiryakioğlu tarafından Vali Yerlikaya’ya günün anısına yöresel bakır işleme hediye sunuldu.

 

 

 

Haber Merkezi
31.03.2016

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz

Diğer Haberler