“Ortadoğu’daki gelişmeler bizi stabil pazarlara yöneltmeli”

Gaziantep Genç İşadamları Derneği (GAGİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Bora Tezel, “İhracatımızın yaklaşık %50’si Ortadoğu’ya, Ortadoğu’da yaşanan olumsuz gelişmeler bizi daha stabil, kalite beklentisi daha yüksek ve henüz doymamış pazarlara yöneltmeli.

“Ortadoğu’daki gelişmeler bizi stabil pazarlara yöneltmeli”

 

                                         

Gaziantep Genç İşadamları Derneği (GAGİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Bora Tezel, “İhracatımızın yaklaşık %50’si Ortadoğu’ya, Ortadoğu’da yaşanan olumsuz gelişmeler bizi daha stabil, güvenilir, kalite beklentisi daha yüksek ve henüz doymamış pazarlara yöneltmeli.  %25 civarında olan Amerika ve Avrupa’ya ihracatın miktarının artması, bunun yanında Afrika ve Asya ile olan ticari bağlarımızın da daha gelişmesi şart. Ortadoğu’da yaşanan olumsuz gelişmeler bizi biraz daha sağlam pazarlara yönelmemize vesile oldu. Belki de bu olumsuz durumdan böyle bir olumlu durum çıkmış oldu ”dedi.

Gaziantep Genç İşadamları Derneği (GAGİAD) Başkanı Bora Tezel, Türkiye’nin önünün açık olduğunu ve sadece bölgenin değil dünyanın önümüzdeki yıllarda en önemli üslerinden birisi olacağını dikkat çekerek, “Bunun için altyapının oluşturulması çok önemlidir. Altyapı nedir? Altyapı en başta insan kaynağıdır. Türkiye’nin bir kere insan kaynağı probleminin üstesinden gelmesi lazımdır.  Nicelikten çok nitelik, çokluktan ziyade kalite şarttır” dedi.

GAGİAD’ın 44 kurucu üyeyle 1993 yılında Adil Sani Konukoğlu’nun kurucu başkanlığında yola çıktığını ifade eden Bora Tezel, “23 yıldır Gaziantep’e ve ülkeye hizmet etmeyi amaç edinmiş, bu amaç dışında çalışmamış bu şehrin bireylerini merkezine koyan bir dernek” diye konuştu.

GAGİAD’ın Her zaman vatansever, vatanına, milletine, bayrağına bağlı, siyasete bulaşmayan, hiçbir zaman eğilmeyen, bükülmeyen, çizgisini değiştirmeyen bir dernek olduğunu dikkat çeken Bora Tezel, GAGİAD’ın faaliyetleri, ülke ve dünya gündemi ile alakalı Ortadoğu Business’in sorularını yanıtladı;

 

 

Başkanım öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

1979 Gaziantep doğumluyum. İlk ve orta öğrenimimi Gaziantep’te tamamladım. 1997 yılında Gaziantep’ten ayrılarak 1 sene Amerika’da eğitim için kaldım. Dönüşte İstanbul Teknik Üniversitesinde İnşaat Mühendisliği eğitimimi tamamladım. 2005 yılında da Koç Üniversitesinde İşletme Yüksek lisansımı tamamladım. Arkasından askerlik yaparak Gaziantep’e geldim. Bir süre aile şirketi olan MB Holding’de 8 sene çalıştım. Orada daha ziyade İnşaat Mühendisi olmama rağmen enerji ve sera konularıyla ilgilendim. Hukuk ve İnsan kaynaklarında da çalıştım. Bu sayede pişme şansım oldu. Daha sonra da 2014 yılının ortasında da kendi şirketimizi kurduk. Şu anda da aynı işe devam ediyoruz. Özellikle Organize Sanayi Bölgelerine ağırlıklı olarak prefabrik yapı elemanlarının üretilmesi ve montajını yapıyoruz. Gaziantep, Kahramanmaraş, Osmaniye, Kilis illeri hedef pazarlarımız. Ama ağırlıklı olarak hizmetimizin ve üretimimizin çoğu Gaziantep’te gerçekleşiyor. Bunların yanında 2013 yılından beri Hollanda’nın Gaziantep fahri konsolosluğu görevini yürütmekteyim. Son zamanlarda zorlu bir süreçten geçiyor olsak ta toparlanıyoruz. 2013 yılından beri bu görevi yürütüyorum. Türkiye’de 4 fahri Hollanda konsolosundan bir tanesiyim. Benim görev alanıma sadece Gaziantep değil Adana, Hatay, Kahramanmaraş ve Mersin’de giriyor. Yani Hollanda kadar bir yerin fahri konsolosu durumdayız. Ayrıca 1,5 senedir de 2006 yılından beri üye olduğum GAGİAD’ın başkanlığını yapmaktayım. Evli ve 2 çocuk babasıyım.

GAGİAD ile ilgili neler söylemek istersiniz?

GAGİAD 44 kurucu üyeyle 1993 yılında Adil Konukoğlu’nun başkanlığında yola çıkmış bir dernek. 23 yıldır Gaziantep’e ve ülkeye hizmet etmeyi amaç edinmiş, bundan başka amaç dışında çalışmamış bu şehrin bireylerini merkezine koyan bir dernek. Öncelikleri 23 yıldır hiç değişmemiş. Her zaman vatansever, vatanına, milletine, bayrağına bağlı, siyasete bulaşmayan, hiçbir zaman eğilmeyen, bükülmeyen, çizgisini değiştirmeyen bir dernektir. Üye seçiminde titiz davranan, 45 yaş altı üyelerin oluşturduğu, yaklaşık 266 üyeden oluşan bir dernek. Bizim her ne kadar Genç İşadamları olarak geçse de bayan üyelerimizde var. GAGİAD, Türkiye’de ilk defa Genç İşadamları dernekleri arasında Kadınlar Kurulunu oluşturan bir dernek. Yönetim Kurulu üyelerinin eşlerinden oluşan bir Kadınlar Kurulumuz var. Onlarında aylık faaliyetleri var. Derneğimiz yapısal olarak Yönetim Kuruluna bağlı çalışan komisyonlardan oluşuyor. 4 tane komisyonumuz var. Bunlar Eğitim ve çevre, sosyal etkinlikler, sanayi ve ticaret ve birde 2 yılda bir düzenlediğimiz ödül komisyonumuz var. Bunlara ek olarak Basın-Yayın Komisyonumuz var. O da bizim 3 ayda bir çıkan Genç Çizgi dergimizi hazırlıyor.

 

 

 

GAGİAD ‘a üye olacak İşadamlarında aradığınız kriterler neler?

Herkes bilir ki GAGİAD’a her başvuran üye olamaz. Bu konuda seçiciyiz. Bir kere üye olmak isteyen adayların aile geçmişinden ticari geçmişine kadar her şeye dikkat ediyoruz. Temiz bir ticaret geçmişi olması, Gaziantep’e faydalı bir birey olması, eğitimlerinin iyi olması konuları bizim için önemli. Geçmişinde her hangi bir leke olmaması önemlidir.  Vatanına, bayrağına, milletine bağlı insan olması önemlidir. Devlete hiçbir şekilde mukavemet içerisinde olmaması önemlidir. Bunlar bizim için olmazsa olmazlar. Bunun yanında bir de referans şartı da var. Buraya üye olmak isteyen kişilerin en azından dernek üyesi olan 3 kişiyi referans yazması gerekiyor.

 

 

 

Göreve seçildiğinizden bu yana yaptığınız ve yapacağınız projelerden bahseder misiniz?

Derneğimiz 23 yıllık köklü bir dernek olduğu için bizim rutin faaliyetlerimiz var. Örneğin yılda bir kez yaptığımız resim yarışmamız var. Faaliyetlerimizin bir kısmı dışarı kapalıdır. Üyelerimize özel dışarıdan kimseyi almayız. Birde dışarıya açık faaliyetlerimiz var. Önceki hafta dışarıya açık faaliyetimiz olan bir panel düzenledik. Yeni Dünya düzeni ve Gaziantep konulu bir panelimiz oldu. Burada amacımız dünyanın hangi yöne gittiğini irdelemek, bizim bu amaçta Gaziantep olarak neler yapmamız gerektiğini ortaya koymak ve bu konuda yeni bir ufuk açmaktı. Bu faaliyetleri düzenli olarak yapıyoruz. Bundan önce üniversite öğrencilerimiz için kariyerlerini daha iyi yönlendirebilmeleri adına ‘Mezun olmak yeterli mi’ adlı bir panel düzenledik. Orada da tecrübeli iş insanlarını öğrencilerle buluşturarak aynı zamanda da üye firmalarımızın stantlarını açıp öğrencilerle işverenleri buluşturduk. Orka Giyim Sahibi Süleyman Orakçıoğlu, Rektör hocamız Ali Gür ve Şölen Çikolatanın CEO’su Elif Çoban’ı öğrencilerle bir araya getirdik. Onlarda hayat tecrübelerini öğrencilere aktardılar. Öğrencileri geleceğe hazırlamak, mezun olduktan sonra nasıl bir yol izlemeleri gerektiği konusunda fikir vermekti amacımız. Bunlara ek olarak yaptığımız yardımlar var. Kütüphane tefrişatları, resim yarışması, Ramazanda belediye ile ortaklaşa iftar çadırı var. Ekim ayında yapacağımız bir ödül törenimiz olacak. Bu sene 9.sunu düzenliyoruz. Şubat ayı içerisinde Dubai ve Katar’a ziyaretimiz oldu. Oradaki iş olanaklarını araştırmak için üyelerimizle beraber Dubai ve Katar’a iş seyahati düzenledik.

 

 

 

Marka olmak isteyen firmalarımıza ya da işadamlarımızın ilk etapta neler yapması gerekir?

Markalaşma şehrimizin en önemli gündem maddelerinden bir tanesi. Marka şehir Gaziantep diyoruz. Hedef koymak önemli ama onun içini doldurmakta bir o kadar önemli. Orada hala kat edilecek yolumuz var. Türkiye çapında önemli markalarımız var ama bunun yanında fason olarak da çalışıyoruz. Markalaşma zihinde başlayan bir serüven. Önce altyapının ve kafanın ona hazır olması lazım. Markalaşmak Gaziantep ve Türkiye’nin çok ihtiyacı olan bir şeydir.

Türkiye’nin en büyük problemi nedir ve nasıl düzlüğe çıkar?

Türkiye çok önemli potansiyel arz eden güzel bir ülkedir. Çok önemli dinamik ve genç nüfusu var, kuvvetli bir sanayisi var, çeşitli üretim alanları var. Bu anlamda Türkiye’nin önü açıktır. Gideceği yolda uzun ve sadece bölgenin değil dünyanın önümüzdeki yıllarda en önemli üslerinden birisi olacak. Ama bunun için bir alt yapıda lazım. Bu sadece söylemeyle olmuyor. Bunun için altyapının oluşturulması çok önemli. Altyapı nedir? Altyapı en başta insan kaynağıdır. Özellikle Gaziantep gibi Türkiye’nin itici gücü olan dinamik kuvveti olan bir şehir bizim ciddi bir insan kaynağı problemimiz var. Türkiye’nin bir kere insan kaynağı probleminin üstesinden gelmesi lazımdır.  Nicelikten çok nitelik, çokluktan ziyade kalite şarttır. Bunu aşmamız lazım. Diğer bir konu da teknolojide ve endüstrideki hızlı baş döndürücü gelişmelerin iyi takip edilmesi gerekiyor.

 

 

 

Ortadoğu ülkelerinde yaşanan olayların ekonomimize etkileri neler oldu?

Özellikle Gaziantep için hedef pazarlarımız ve hitap ettiğimiz pazarlar aslında bakarsanız şu anda Avrupa’daki pazar payımız yüzde 50’lere yakın. İhracatımızın yarısı oraya gidiyor. Ama bunun yanında gelişmekte olan ülkelerde önemli bir pazar payımız var. Bunların biraz daha öngörülebilir ekonomileri olan, süreçleri daha iyi yöneten, herhangi bir ekonomik problemi olmayan ülkelerin arttırılmasında fayda var. Tabi ki Avrupa’nın yanında Afrika ve Ortadoğu pazarları bizim için önemli ve kıymetli pazarlar. Ama bunun yanında güvenilir ve öngörülebilir pazarlara bizim yatırım yapmamız ve bu sürecin devam etmesi çok önemli. Ortadoğu’da yaşanan gelişmelerde bizi biraz daha o tarafa iterek daha sağlam pazarlara yönelmemize vesile oldu. Belki de bu olumsuz durumdan böyle bir olumlu durum çıkmış oldu. Yani krizi fırsata çeviren firmalarımız mutlaka oldu.

Son olarak Gaziantep’teki genç iş adamlarına tavsiyeleriniz neler olur?

Bir kere artık hepimiz gündemi ve geleceği takip etmek ve öngörmek durumundayız. Dünyadaki gelişmelerin yakından takip edilmesi çok önemlidir. Bunlar baş döndürücü hızla gelişiyor. Her gün ezberimiz bozuluyor her gün doğru bildiklerimiz tekrar yazılıyor. O yüzden en büyük tavsiyem dünyada neler olup bittiğini, dinamiklerin nereye gittiğini iyi anlamaları bol miktarda okumaları ve değişen gelişen koşullara en iyi şekilde aya uydurmak için özen göstermelerini tavsiye ediyorum.

 

GAGİAD Chairman of the Board Bora Tezel:

"THE DEVELOPMENTS IN THE MIDDLE EAST SHOULD LEAD US STABLE MARKETS"

Gaziantep Young Businessmen Association (GAGİAD) Chairman of the Board Bora Tezel said, "Approximately 50% of our exports goes to the Middle East, therefore the negative developments in the Middle East should leas us to the markets which are more stable, reliable, with higher quality expectancy and  unsaturated markets. It is a must to increase the amount of exports to the US and Europe, which is around 25%, as well as improving our commercial ties with Africa and Asia. Negative developments in the Middle East have led us to more solid markets. Perhaps this negative situation has led such a positive situation."

Pointing out that Turkey had a bright future and it would be one of the most significant center not only in that region but also in the world, the Chairman of Gaziantep Young Businessmen Association (GAGİAD) Bora Tezel said, "It is very important to establish the infrastructure to achieve this. What is the infrastructure? The infrastructure is primarily human resources. Turkey needs to overcome the problem of human resources. Quality is more crucial than quantity."

Stating that GAGİAD started in 1993 with 44 founding members under the founding presidency of Adil Sani Konukoğlu, Bora Tezel, it is an association which has been working with the aim of serving for Gaziantep and this country for 23 years, has never worked for other than this goal, and has put the individuals of this city into the center."

Underlining that GAGİAD has always been an association that is patriotic, loyal to its country, nation and flag, has nothing to do with politics, honest and has never changed its path, Bora Tezel answered the questions of Ortadoğu Business regarding GAGİAD's activities and the agenda of our country and world as follows;

Dear Chairman, could you introduce yourself first?

I was born in 1979 in Gaziantep. I completed my primary and secondary education in Gaziantep. I left Gaziantep in 1997 and went to America for my education for one year. When I came back, I completed my education in Civil Engineering at Istanbul Technical University. In 2005, I completed my Master of Business Administration at Koç University. After my military service, I came back to Gaziantep. I had worked for MB Holding, which is a family company, for 8 years. Although I am civil engineer,  I worked mainly on energy and greenhouse issues there. I also worked for law and human resources departments there. In this way, I became more experienced. In 2015, we established our own company. We still continue to do the same thing. We produce and assemble prefabricated construction elements mainly for Organized Industrial Zones. Our future target cities are Gaziantep, Kahramanmaraş, Osmaniye and Kilis. However, our service and our production take place mostly in Gaziantep. In addition to these, I have been the Honorary Consulate of the Netherlands in Gaziantep since 2013. Although we have been through a difficult process recently, we have started to pull ourselves together. I have been in this position since 2013. I am one of the four honorary Netherlands consulates in Turkey. I am responsible not only for Gaziantep but also Adana, Hatay, Kahramanmaraş and Mersin. In other words, we are the Honorary Consulate of an area, which is almost equal to Netherlands. Moreover, I have been the Chairman of GAGİAD, which I have been a member since 2006, for one and a half years. I am married and have two children.

What would you like to say about GAGİAD?

GAGİAD is an association started in 1993 with 44 founding members under the presidency of Adil Konukoğlu. It is an association, which has been working with the aim of serving for Gaziantep and this country for 23 years, has never worked for other than this goal, and has put the individuals of this city into the center. Its priorities have never changed for 23 years. It has always been an association that is patriotic, loyal to its country, nation and flag, has nothing to do with politics, honest and has never changed its path. It is an association that chooses its members very carefully, whose members are under the age of 45 and has approximately 266 members.  Although we are called as Young Businessmen, we also have female members. GAGIAD is the first association to form the Women's Board among the Young Businessmen Associations in Turkey. We have a Women's Board composed of members of the board of directors' spouses. They have monthly activities. The structure of our association is composed of committees that are affiliated to the Board of Directors. We have four committees. These are education and environment, social activities, industry and trade, and also we have a reward committee that we organize every two years. In addition to these, we have a press committee. They prepare our magazine called as "Genç Çizgi" that we publish every three months.

What are the criteria that you are looking for in businessmen to be a member of GAGİAD?

Everybody knows GAGİAD does not accept every applicant. We are quite picky in this regard. Firstly, we pay attention to everything from family history to commercial history of the candidates who want to become a member. It is quite significant for us to have a clean commercial history, to be a beneficial individual to Gaziantep and to have a good education background. It is also important not to have shame in their past. It is important to be a person who is loyal to his/her country, flag and nation. It is important that s/he has no resistance against the government. These are crucial for us. Beside these, there is also a reference condition. Those who want to be a member of this association have to write minimum three members of the association as reference.

Could you talk about what they have done since you started, and your future projects?

Since our association has been a well-established association for 23 years, we have our routine activities. For example, we have a painting contest that we organize once a year. Some of our activities are private. They are exclusive for our members. We have also public activities. The previous week we organized a panel, which was open for public. We had a panel on the New World Order and Gaziantep. Our goal was to analyze where the world was going, what we needed to do for that as Gaziantep and open up a new horizon in this regard. We organize these activities regularly.  Before that, we organized a panel called "Is graduation enough? " so that our university students could lead their career better. We also brought experienced business people together with students and at the same time we opened up stands of our member firms and brought  employers together with students. The Owner of Orka Cloths-Süleyman Orakçıoğlu, Our President- Ali Gür and Şölen Chocolate CEO- Elif Çoban came together with the students. They shared their life experiences with the students. Our purpose was to prepare the students for the future and to give them an idea about what to do after graduation. Apart from these, we help people.  We do library furbishing, painting contest, organize iftar tent in cooperation with the municipality in Ramadan. There will be an award ceremony, which we are going to organize. This is the 9th year of this award ceremony. We visited Dubai and Qatar in February. We organized a business trip to Dubai and Qatar with our members to investigate the job opportunities there.

What should the companies and businessmen that want to be a brand do at the first stage?

Branding is one of the most important issues on the agenda of our city. We call Gaziantep as a brand city. Setting a goal is important, but working for it is as important as it. We still have a lot to do in this regard. We have important brands in Turkey but we also work as fason. Branding is a journey starting in minds. Firstly, your infrastructure and your mind need to be ready for this. Branding is the urgent need of Gaziantep and Turkey.

What is the biggest problem of Turkey and how can Turkey overcome it?

Turkey is a beautiful country with a very important potential. There is significant dynamic and young population, a strong industry, and various production areas. In this sense, Turkey has a bright future. There is a long journey ahead and it will be one of the most important centers not only in this region but also in the world in the following years. However, this requires an infrastructure. It does not happen by saying. It is essential to build an infrastructure for this. What is the infrastructure? The infrastructure is primarily human resources. As Gaziantep, which is especially one of the dynamic forces of Turkey's driving force, we have a serious human resource issue. Firstly Turkey needs to overcome the problem of human resources. Quality is more crucial than quantity.  We need to overcome this. Another issue is that dazzling developments in the technology and industry need to be followed closely.

What are the effects of the events in the Middle East countries on our economy?

Especially for Gaziantep, if you look at our target markets and the markets we appeal to, our current market share in Europe is close to 50 percent. Half of our export goes there. In addition to that, we have an important market share in developing countries.  It would be beneficial to increase the number of these countries, which have somewhat more predictable economies, manage the processes better, and have no economic problems. Of course, beside Europe, Africa and Middle East markets are significant and valuable markets for us. However, it is highly important for us to invest in reliable and predictable markets and to continue this process. The developments that took place in the Middle East led us the other part for more solid markets. Perhaps this negative situation has led to such a positive situation. In other words, definitely we have the companies that turned the crisis into an opportunity.

Finally, what are your recommendations for young businessmen in Gaziantep?

Firstly, we all have to follow today's and tomorrow’s agenda and anticipate the future.  It is highly important to follow the developments in the world closely. Everything is happening at a head-spinning speed. The paradigms are shifting every day and what we know as true is changing every day. That's why, my greatest recommendation for them is to read a lot to understand what is happening in the world, where the dynamics are shifting and pay close attention to adapt best to changing and developing conditions.

 

 

بورا تيزل رئيس جمعية رجال أعمال غازي عنتاب الشباب (غاغياد)

 

يجب أن نتوجه إلى الأسواق المستقرة بسبب الاحداث القائمة في الشرق الأوسط

                   

 

قال الرئيس بورا تيزل ان نسبة 50% من صادراتنا إلى الشرق الاوسط ولكن الاحداث القائمة في الشرق الاوسط يجب أن توجهنا إلى اسواق مستقرة وتتطلب جودة أعلى من المعتاد واسواق غير مشبعة، حيث يجب رفع مقدار التصدير الى الولايات المتحدة الأمريكية واوربا والذي يتراوح 25% تقريبا وإلى جانب هذا يجب رفع مستوى الصلات التجارية مع البلدان الافريقية والاسيوية. غدت الأحداث السلبية القائمة في الشرق الأاوسط وسيلة في توجهنا إلى اسواق مستقرة وربما أنتج الإيجاب من هذا السلب. 

 

قال الرئيس بورا تيزل أن الطريق سالك أمام تركيا وبيّن أن تركيا ستصبح من أهم القواعد الأساسية عالميا في السنوات المقبلة وليست فقط في المنطقة ولذلك يجب تجهيز البنية التحيتة فماهي البنية التحتية ؟ البنية التحتية أولا هي المصدر الإنساني فيجب على تركيا أن تقضي على هذه المشكلة ، فالنوعية والجودة شرطا اساسيا وليست الكمية.

 

بيّن الرئيس بورا تيزل أن جمعية رجال الأعمال الشباب تأسست سنة 1993 من قبل 44 عضوا برئاسة عادل صاني كونوك اوغلو حيث تسعى هذه الجمعية في خدمة غازي عنتاب وتركيا منذ 23 سنة ولم تعمل خارج هذه الغاية و أشار الرئيس تيزل إلى أن هذه الجمعية جمعية متعلقة بوطنها ومرتبطة به وبمواطنه وعلمه ولم تتدخل في السياسة ابداً وإنها جميعة لم تغير هدفها وغايتها ولم تنحني ابدا. أجاب الرئيس بورا تيزل على اسئلة مجلة اعمال الشرق الأوسط  حول فعاليات الجمعية وجدول أعمال البلاد والعالم :

 

سيدي الرئيس هل من الممكن أن نتعرف عليكم ؟ 

 

ولدت في غازي عنتاب سنة 1979 أتممت دراستي الأبتدائية والإعدادية في غازي عنتاب حيث غادرت غازي عنتاب سنة 1997 ودرست في أمريكية سنة واحدة وعقب عودتي أتممت دراستي في قسم الهندسة المعمارية في جامعة اسطنبول التقنية وبعد ذلك أتممت دراستي الماجستير في قسم إدارة الاعمال في جامعة كوج سنة 2005، وعقب أتمامي خدمة العلم عدت إلى غازي عنتاب وبدات العمل في شركة م ب القابضة لمدة 8 سنوات بالرغم من أنني مهندس معماري ولكن كان أهتمامي هناك بأعمال الطاقة والأحتباس الحراري وقد عملت في قسم الحقوق والمصادر الإنسانية وبذلك تنوعت خبراتي وزادت تجاربي وبعد ذلك قمنا بتاسيس شركتنا الشخصية سنة 2014.

والأن نستمر في نفس العمل حيث نقوم بصناعة الأعمدة  الجاهزة للمنقطة الصناعية ونقوم  بتركيبها إن اسواقنا المستهدفة هي غازي عنتاب وكهرمان مرعش وعثمانية وكلس. ولكن الكمية الكبيرة من عملنا يتحقق في غازي عنتاب وبالإضافة الى هذا إنني أقوم بوظيفة القنصل الفخري لهولندا في غازي عنتاب. حيث نشهد التحسن بالرغم من المراحل الصعبة التي نمر بها.

إنني أقوم بهذه الوظيفة منذ سنة 2013 إنني واحد من القناصل الفخرية الأربعة لهولندا في تركيا. إن نطاق عملي غازي عنتاب و  أضنا وهاتاي وكهرمان مرعش ومرسين، وهذا يعني إنني قنصل فخري لمنطقة تعادل مساحو هولندا. ويغر ذلك إنني رئيس جميعة رجال أعمال غازي عنتاب الشباب منذ سنة ونصف أي منذ 2016. إنني متزوج وأب لطفلين.  

 

ماذا تريد أن تقول عن جمعية رجال أعمال الشباب ؟

إن جمعية رجال أعمال الشباب تأسست سنة 1993 من قبل 44 عضوا برئاسة عادل صاني كونوك أوغلو حيث تسعى هذه الجمعية في خدمة غازي عنتاب وتركيا منذ 23 سنة ولم تعمل خارج هذه الغاية. أشار الرئيس تيزل إلى أن هذه الجميعة جمعية متعلقة بوطنها ومرتبطة به وبمواطنه وعلمه ولم تتدخل في السياسة ابداً وإنها جمعية لم تغير هدفها وغايتها ولم تنحني ابدا

إنها جمعية دقيقة في اختيار الأعضاء حيث تتكون من 266 عضوا تحت سن 45 ، وبالرغم من أن اسمنا رجال أعمال الشباب ولكن لدينا أعضاء من النساء أيضا ، إن جميعة رجال أعمال الشباب بين أول الجمعيات التركية التي شكلت مجلس النساء في بنيتها، لدينا مجلس للنساء مكون من زوجات أعضاء مجلس الإدارة ولديهن فعاليات شهرية إن بنية جمعيتنا تتكون من لجان مرتبطة بمجلس الإدارة فلدينا 4 لجنات فهذه اللجان هي لجنة التربية والبيئة ولجنة الفعاليات الاجتماعية ولجنة الصناعة والتجارة وهناك لجنة رابعة تتكون مرة كل سنتين وهي لجنة الجوائز، وبالإضافة ألى تلك اللجان لدينا لجنة الإعلام وهذه اللجنة تقوم بتجهيز مجلتنا التي مرة كل ثلاثة اشهر تحت أسم الخط الشاب.

 

  ماهي المعايير التي تبحثون عنها في رجال الأعمال الذين يطلبون عضويتكم ؟

الكل يعلم أنه ليس كل طالب ينال على عضوية جمعية رجال أعمال الشباب، إننا دقيقون في هذا الخصوص إننا نولي اهتماما حول حياة المرشحين العائلية والتجارية فيجب أن يكون المرشح له حياة تجارية نضيفة ويكون مفيدا لغازي عنتاب ويجب أن تكون مؤهلاته العلمية جيدة ويجب ألا تكون هناك نقطة سوداء في ماضيه من المهم جدا أن يكون محب لبلده ومتعلق بمواطنه وشعبه وعلمه والّا يكون ضد حكومته ابدا فهذه الصفات لا بد منها بالنسبة لنا، وإلى جانب هذا هناك شرط المرجع، يجب على المرشحين أن يقوموا بتسجيل أسماء ثلاثة اعضاء على الأقل كمرجع.

 

هل من الممكن أن تحدثنا حول المشاريع التي قمتم وستقومون بها خلال فترة رئاستكم ؟

إن جمعيتنا قائمة منذ 23 سنة ولذلك لديها فعاليات روتينية كمثال لدينا مسابقة رسم نقيمها كل سنة وبعض فعالياتنا مغلقة للخارج إنها خاصة بأعضائنا فلا نستقبل أحد من الخارج وهناك فعاليات أخرى مفتوحة للخارج ومنها الندوة التي قمنا بها في الاسبوع الماضي حيث كانت الندوة حول النظام العالمي الجديد وغازي عنتاب وكانت غايتنا من هذه الندوة تحليل وجهة العالم وما علينا القيام به كمدينة غازي عنتاب وفتح الأفق الجديدة في هذا الصدد.

إننا نقوم بهذه الفعاليات بشكل منظم، وقبل هذه الندوة قمنا بتنظيم ندوة تحت اسم ’هل يكفي التخرج؟ ’ من أجل التوجيه الصحيح  لطلاب الجامعة في خيار مهنهم في المستقبل وخلال الندوة قمنا بجمع الطلاب مع رجال الأعمال الخبراء وسنحنا للطلاب فرصة زيارة أمكان اعضائنا والاجتماع معهم وقد قمنا بجمع الطلاب مع سليمان اوراكجي أوغلو صاحب ملبوسات أوركا ورئيس الجامعة علي غور وأليف جوبان الرئيس التنفيذي لشركة شولان للشوكولا وقد قام هولاء بمشاركة تجاربهم مع الطلاب وقد كانت غايتنا توجيه الطلاب في مستقبلهم واعطائهم الافكار اللازمة حول الطريق الذي سيتبعونه بعد تخرجهم وبالاضافة إلى هذا لدينا مساعدات نقوم بها مثل تجديد المكتبات ومسابقة الرسم وفتح خيم الإفطار في شهر رمضان بالتعاون مع البلدية، ستكون لدينا حفلة جوائز سنقوم بها في الشهر العاشر حيث ستكون الحفلة التاسعة لجمعيتنا، وقمنا ببرنامج زيارة الى دبي وقطر خلال شهر شباط السابق فقد كانت رحلة تجارية للاطلاع على الإمكانيات التجارية هناك.

 

ماذا يجب أن يعمل رجال الأعمال أو الشركات التي تريد أن تكون علامة تجارية ؟

إن العلامة التجارية من أهم المواضيع التي تشغل جدول أعمال مدينتنا اليومية حيث نقول غازي عنتاب مدينة العلامة التجارية ، من المهم جدا وضع الأهداف ولكن الأهمية الأكبر منها محتوى ذلك الهدف. هنالك مسافات طويلة يجب أن نقطعها إن لدينا علامات تجارية هامة على مستوى تركيا ولكن بالجانب منها مازال هناك الاستعانة بالمصادر الخارجية ، إن العلامة التجارية مغامرة تبدأ في الذهن يجب أن تكون البنية التحتية والفكر مستعدان لها أولا ، إن العلامة التجارية شيء تحتاجه غازي عنتاب وتركيا كثيرا.

 

ماهي مشكلة تركيا الكبيرة وكيف يمكن حلها ؟

إن تركيا بلد جميل جدا ولديها الإمكانيات الهامة جدا ولديها السكان القوي والشاب ولديها الصناعة القوية ولديها المصانع المتنوعة وهذا يجعل الطريق سالك أمامها وفي هذا الطريق سيصبح من القواعد الأساعسة الهامة علميا وليست فقط في المنطقة ومن أجل هذا الأمر يلزمنا البنية التحتية وهذا لا يمكن تحقيقه بين قيل وقال بل لا بد من تجهيز البنية التحتية فماهي البنية التحتية ؟ فالبنية التحتية هي المصدر الإنساني أولا فغازي عنتاب مدينة تركية قوية ولكنها تعاني من مشكلة المصدر الانساني فيجب على تركيا القضاء على هذه المشكلة فالنوعية والجودة أكثر أهمية من الكمية فيجب علينا التغلب على هذا الأمرومن جهة أخرى يجب علينا مراقبة التطورات السريعة في  في الصناعة والتكنولوجيا بشكل جيد.

 

 

 

 

 

ماهي تاثيرات الأحداث القائمة في الشرق الأوسط على اقتصاد ب

Haber Merkezi
31.07.2017

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz

Diğer Haberler