“Toplam 35 ülkeye ihracat yapıyoruz”

Akanlar Çikolata Yönetim Kurulu Başkanı Seyyid Yusuf Akan, "Akanlar Çikolata olarak üretmiş olduğumuz çikolata, kahve, bulyon ve meyve aromalı toz içecek ürünlerini 35 ülkeye ihracat yapıyoruz" dedi.

“Toplam 35 ülkeye ihracat yapıyoruz”

 

    Akanlar Çikolata Yönetim Kurulu Başkanı Seyyid Yusuf Akan, “Akanlar Çikolata olarak üretmiş olduğumuz çikolata, kahve, bulyon ve meyve aromalı toz içecek ürünlerini 35 ülkeye ihracat yapıyoruz. Üretimimizin %90’lık kısmını ihraç etmekteyiz. Başta Ortadoğu, Afrika ülkeleri ile birlikte Çin’e kadar ihracat yapar konumda olmamız bizleri mutlu etmektedir.” dedi. 

 

 

   1978 yılında gıda toptancılığı ile başlayan yurt içi ticari faaliyetlerini 1992 yılında dış ticarete açtıklarını kaydeden Seyyid Yusuf Akan,“Her gün büyüyen dış pazara ayak uydurarak, her yıl düzenli periyotlarda yurt dışı fuarlara katılarak 35 ülkeye yaptığımız ihracatımızı daha da artırmayı hedefliyoruz. Gerek dünyadaki negatif dalgalanmalar, gerekse ülkemizde maalesef üzülerek yakından izlediğimiz terör, kur savaşları, ülkemiz üzerinde oynan acımasız oyunlar bir vatansever olarak ülkemiz ve gelişimimiz için her gün daha da fazla çalışmamızı zorunlu kılmaktadır.” ifadelerini kullandı.

    Türkiye'nin gıda ürünleri çeşitliliği bakımından çok şanslı bir coğrafyada olduğunu belirten Seyyid Yusuf Akan, “Her zaman gıda ürünlerindeki çeşitliliği katma değere, zenginliğe dönüştürecek fikirlere ve projelere fırsat vermek istedik.Bu anlayışla 2005 yılından beri ürünlerimiz ile ilgili sürekli Araştırma - Geliştirme(Ar-Ge) çalışmaları içinde olduk. Bunlar arasında gerçekleştirdiğimiz en son projemiz keçiboynuzu özlü sürülebilir krema yapma çalışması idi.Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK)’ın da desteği ile bu projemizi gerçekleştirdik. Ve bu ürünümüz ile Gaziantep Sanayi Odamızdan Ar-Ge ödülüne layık görüldük. Bizim için gurur verici bir ödüldü.” diyerek Ortadoğu Business’in sorularını şöyle yanıtladı:

 

    Akanlar Çikolatanın kuruluşundan bu zamana kadar geçen süreçten söz eder misiniz?

 

    1978 yılında gıda toptancılığı ile başlayan yurt içi ticari faaliyetlerimiz 1992 yılında dış ticarete açılmıştır. Akanlar Çikolata İçecek Gıda San. Ve Nak. Tic. Ltd. Şti. olarak üretimini yapmakta olduğumuz çikolata, kahve, bulyon ve meyve aromalı toz içecek ürünlerimizi  toplam 35 ülkeye  yaptığımız ihracat faaliyetleri ile her geçen yıl daha da büyümekteyiz. Her gün büyüyen dış pazara ayak uydurarak, her yıl düzenli periyotlarda yurt dışı fuarlara katılmaktayız.

 

  

     İhracatınız var mı? Var ise hangi ülkeler?

    Evet, üretimlerimizin %90’lık kısmını ihraç etmekteyiz. Ve her yıl ihracat hedeflerimizi arttırarak geliştirme gayreti içindeyiz. Başta Ortadoğu ve Afrika ülkeleri olmak üzere toplam 35 ülkeye ihracat yapmak ile birlikte Çin’e kadar ihracat yapar konumda olmak bizleri mutlu etmektedir.

    Dünya’da yaşanan ekonomik dalgalanmalar ve Türkiye’de son zamanlarda yaşanan ekonomik gelişmeler hakkında görüşleriniz neler? Bu gelişmeler ihracatı etkiledi mi?

    Bildiğiniz gibi Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) 21 Eylül’de yayımladığı ara dönem küresel ekonomik görünüm raporunda daha önce 2016 için yaptığı %3'lük küresel büyüme tahminini %2,9'a düşürmüş, 2017 büyüme tahminini de 0,1 puan indirerek %3,2’ye çekmiştir. OECD’nin gelişmiş ülkelerin büyük bölümü için yaptığı büyüme tahminlerini aşağı indirdiği görülmektedir.OECD zayıf talep koşullarının küresel ticareti baskı altında bıraktığını ve bu durumun gerek bu yıl gerekse önümüzdeki yıllarda üretim faaliyetlerini sınırlayan bir unsur olarak etkili olmaya devam edeceğini belirtmiştir.Bizlerin bu bağlamda gerek dünyadaki negatif dalgalanmalar, gerekse ülkemizde maalesef üzülerek yakından izlediğimiz terör, kur savaşları, ülkemiz üzerinde oynan acımasız oyunlar bir vatansever olarak ülkemiz ve gelişimimiz için her gün daha da fazla çalışmamızı zorunlu kılmaktadır.

    Ortadoğu’da yaşanan olumsuz gelişmeler ihracatınızı nasıl etkiliyor?

    Bilirsiniz ki Ortadoğu gerek sosyokültürel gerekse lojistik avantajları ve köklü ticari işbirliklerimiz nedeniyle en önemli pazarımızdır. Muhakkak ki oradaki her olumsuz gelişme doğal olarak ticaretimize de negatif baskı olarak dönmektedir.Terör ve kaostan arındırılmış bir Ortadoğu tabii ki temennimizdir her zaman.Terör Ortadoğu’nun kaderi değildir.Ortadoğu medeniyetin beşiğidir.

    Sektörde sıkıntılar var mı? Var ise sizce çözüm yolları neler?

    Tabii ki her sektörde olduğu gibi gıda sektörümüzde de sorunlar var. Bu sorunların çözümü noktasında devlet, ticaret ve sanayi odalarımızın da etkin mücadele ve katkısı ile her zaman çözülebilir. Örneğin gıda güvenliği hakkında; gıda üreticileri ürettikleri, işledikleri ya da dağıtımını yaptıkları gıdaların gıda güvenliği şartlarına uymasından sorumlu tutulmaktadır. Bu nedenle üreticinin gözünü korkutmadan gıdanın güvenliğini de sağlamaya yönelik yasal mevzuatlar kabul gören yaklaşımlarla uyumlu hale getirilmelidir. Bu kapsamda küçük ve orta ölçekli gıda işletmelerini de korumak amacıyla gıda sektörünün gelişmesi adına modern teknolojinin kullanıldığı hususların değerlendirilmesi önem arz etmektedir. Çünkü gıda konusunda bilimsel ve teknolojik gelişmelerin takip edilmemesi önemli bir eksikliktir. Bu çerçevede devlet desteklerinin uzman, makine, teknoloji konularında daha etkin olarak uygulanması gerekmektedir.

 

   

   Gaziantep Sanayi Odasından Ar-Ge ödülü aldınız. Ar-Ge ve Kalite konusunda çalışmalarınızdan söz eder misiniz?

    Hatırlarsınız; 12-13 Mayıs 2016 tarihleri arasında İzmir'de düzenlenen "IV. Uluslararası Gıda Ar-Ge Proje Pazarı”nın ana teması  “Sürdürülebilir ve Rekabetçi Gıda Sektörü İçin İnovasyon” olarak tespit edilmişti.Türkiye'nin gıda ürünleri çeşitliliği bakımından çok şanslı bir coğrafyada olduğunu söyleyebilirim.Gıda ürünlerindeki çeşitliliği katma değere, zenginliğe dönüştürecek fikirlere ve projelere fırsat vermek istedik her zaman.Bu anlayışla 2005 yılından beri ürünlerimiz ile ilgili sürekli Ar-Ge çalışmaları içinde olduk. Bunlar arasında gerçekleştirdiğimiz en son projemiz keçiboynuzu özlü sürülebilir krema yapma çalışması idi. TÜBİTAK’ın da desteği ile bu projemizi gerçekleştirdik. Ve bu ürünümüz ile Gaziantep Sanayi Odamızdan Ar-Ge ödülüne layık görülmüştük. Bizim için gurur verici bir ödüldü.

    Markalaşma faaliyetleriniz hakkında neler söylemek istersiniz?

    1997’te şirketimizin kuruluşundan bu yana her zaman marka bilinci içinde olduk. Şu an ihracatını yaptığımız birçok markamız dünyanın pek çok ülkesinde marka tescilli olarak bilinmektedir.Her yıl yurt dışı birçok fuara da katılarak bu markalarımızın tanıtımını daha da arttırarak yolumuza devam ediyoruz.

    Son olarak 2016 yılını nasıl geçirdiniz? 2017 yılında hedefleriniz neler?

    Hedefimiz; tecrübeli, teknik ve deneyimli çalışanlarımızın da gücüyle, kaliteden ödün vermeden, kaliteli hammaddelerden ve tamamen hijyenik koşullarda, en ileri teknolojileri kullanarak üretimlerimize büyüyerek devam etmektir.Kapasitemizi güçlendirerek, tüketiciyi memnun etmeyi ve ülkemizde olduğu gibi dış ülkelerde de bu güveni sağlamayı bir ilke ediniyoruz.

 

 

 

Akanlar Chocolate Chairman of the Board Seyyid Yusuf Akan:

 

"WE EXPORT OUR PRODUCTS TO 35 COUNTRIES"

 

Akanlar Chocolate Chairman of the Board Seyyid Yusuf Akan: "As Akanlar Chocolate, we export our products such as chocolate, coffee, bouillon and fruit flavored powder beverage to 35 countries. We export 90%of our production. It makes us happy to be able to export our products to many countries like China especially the Middle East and the African countries."

 

Remarking that they started to operate in Turkey in 1978 and their international commercial activities began in 1992, Seyyid Yusuf Akan said "We aim at increasing our export, which we work with 35 countries, via keeping up with the international market that is constantly growing, and attending international fairs in regular periods. Both global and domestic negative fluctuations, terrorism, currency wars, brutal political games on our country make us work harder and harder each day for our development and our country as patriots."

Stating that Turkey was located on a very lucky geographical region in terms of variety of food products, Seyyid Yusuf Akan said, "We have always wanted to give opportunity to ideas and projects that may add value to variety of food products. In this regard, we have been continuously supporting Research and Develop (R&D) studies about our products since 2005. One of the recent studies that we have worked on was spreadable locust bean cream. Thanks to the support of the Scientific and Technological Research Council Of Turkey (TUBITAK), we were able to conduct this project. The Gaziantep Chamber of Industry for this product has granted us R&D award. This award made us very proud." He answered Ortadoğu Business' questions as follows:

Could you please give information about the period since the establishment of Akanlar Chocolate? 

We started to operate in Turkey in 1978 and our international commercial activities began in 1992. We have been growing day by day through exports of our products such as chocolate, coffee, bouillon and fruit flavored powder beverage to 35 countries. We attend international fairs in regular periods by keeping up with the international market that is constantly growing.

Do you have any exports? If you have, which countries do you export? 

Yes, we export 90% of our production. We show efforts to develop by setting higher goals each year. It makes us happy to be able to export our products to many countries like China especially the Middle East and the African countries.

What do you think about the economic fluctuations in the world and the recent economic developments in Turkey?  Have these developments had an influence on export?

As you all know, Organization for Economic Cooperation and Development (OECD) reduced its global growth forecast from 3% to2.9% for 2016, and 3,2% with a decrease by 0.1 % for 2017 on the Interim Global Economic Outlook Report that they released on September 21st. It is clear that OECD has been reducing global growth forecast that they made for most of the developed countries. OECD notes that weak demand conditions put global trade under pressure and this situation will continue to be effective as an element restricting production activities in the following years, too. In this regard, both global and domestic negative fluctuations, terrorism, currency wars, brutal political games on our country make us work harder and harder each day for our development and our country as patriots.

 

 

 

How do negative developments in the Middle East affect your export?

It is known that the Middle East is our most important market because of its sociocultural, logistical advantages and our well-established commercial cooperation. It is inevitable that every negative development there has a negative influence on our trade. We always hope that Middle East will be free from terrorism and chaos. Terrorism is not the fate of the Middle East. The Middle East is cradle of civilizations.

Are there any problems in the sector? If there are, what are the solutions?

Of course, there are some problems in the food sector as well as every sector. These problems can be solved with the effective cooperation of government and chambers of trade and industry. For example for food safety, food producers are held accountable for the products they produce, process and distribute in terms of food safety regulations. That's why, legal regulations should be in accordance with well accepted conditions without intimidating food producers. In this regard, the use of modern technology is a highly important issue for the development of food industry in order to protect small and medium sized food enterprises since it is a significant disadvantage not to follow scientific and technological developments in food industry. In this context, government incentives should be more effective in the field of specialist, machinery and technology.

You have received an R & D award from Gaziantep Chamber of Industry. Could you please inform us about your R & D and Quality studies?

As you remember, the main theme of 4th International Food R&D Project Market held in İzmir on 12-13 May 2016 was "Innovation for Sustainable and Competitive Food Sector". I can say that Turkey is located on a very lucky geographical region in terms of variety of food products. We have always wanted to give opportunity to ideas and projects that may add value to variety of food products. In this regard, we have been continuously supporting Research and Develop (R&D) studies about our products since 2005. One of the recent studies that we have worked on was spreadable locust bean cream. Thanks to the support of the Scientific and Technological Research Council Of Turkey (TUBITAK), we were able to conduct this project. The Gaziantep Chamber of Industry for this product has granted us R&D award. This award made us very proud.

 

 

What would you like to say about your branding activities?

We have always been aware of importance of branding since our establishment in 1997.  Most of our products that we have been exporting are known as registered in those countries. We move forward by introducing and promoting our brands in several international fairs that we attend each year.

Lastly, how was 2016 for you? What are your goals in 2017?

Our goal is to continue to grow via producing our products with our experienced and technical staff, by using quality raw materials and the most advanced technologies under hygienic conditions without compromising quality. Our principle is to strengthen our capacity, please our customers and gain trust in other countries as we do in our country.

 

 

 

 

سيد يوسف أكان رئيس مجلس إدارة شركة اكانلر للشوكولا

 

" نصدر منتجاتنا إلى 35 دولة "

 

قال سيد يوسف أكان رئيس مجلس إدارة شركة اكانلر للشوكولا" نحن اكانلر شوكولا نقوم بإنتاج الشوكولا، والقهوة، والماجي ومنتجات مشروبات المسحوق بنكهة الفواكه ونصدرها إلى 35 دولة. نقوم بتصدير 90 % من منتجاتنا. ولاسيما دول الشرق الأوسط، ودول أريقيا حتى الصين. نحن فخورون وسعداء لأننا وصلنا إلى هذا الموقع.  

 

 

 

 

أفاد سيد يوسف أكان أنهم في عام 1978 بدأوا أنشطتهم التجارية الداخلية بتجارة الأغذية بالجملة، وفي عام 1992 افتتحوا للتجارة الخارجية. "واكبنا تنامي الأسواق الخارجية التي تنمو كل يوم، وفي كل عام وبشكل منتظم ودوري اشتركنا في المعارض الخارجية ونهدف إلى زيادة صادراتنا إلى الدول 35 التي نصدر إليها. إن التقلبات "التذبذبات" السلبية العالمية، والهجمات الإرهابية التي  تتعرض لها بلدنا للآسف، وحروب العملات، والمؤامرات والدساس التي تتعرض لها بلدنا تدفعنا كموطنين أن نعمل مجبرين كل يوم أكثر وأكثر من أجل تطورنا وبلدنا. 

 

أوضح سيد يوسف اكان أن تركيا تحتل موقعاً جغرافياً محظوظاً جداً من ناحية تنوع المنتجات الغذائية. "دائماً أردنا أن نعطي فرصة للمشاريع والأفكار لتحويلها إلى ثروة وقيمة إضافية للتنوع في المنتجات الغذائية. مع هذا المفهوم منذ عام 2005 ونحن مستمرون في أبحاث البحث والتطوير بخصوص منتجاتنا. من ضمن هذه الأعمال التي نفذنها أخر مشروع كريما المسح بخلاصة الخروب. نفذنا هذا المشروع بدعم من قبل مجلس البحث العلمي والتكنولوجيا التركي TÜBİTAK. حصلنا منتجنا هذه على جائزة البحث والتطوير من غرفة صناعة محافظة غازي عنتاب. أجاب على أسئلة مجلة الشرق الأوسط للأعمال كما يلي:

 

هل يمكنكم التحدث عن منظمة شركة أكانلر للشوكولا منذ تأسيسها  إلى الآن؟

 

في عام 1978 بدؤوا أنشطتهم التجارية الداخلية بتجارة الأغذية بالجملة، وفي عام 1992 افتتحوا للتجارة الخارجية. نحن شركة اكانلر شوكولا للمشروبات والمواد الغذائية والصناعة والنقل والتجارة محدودة المسؤولية نقوم بإنتاج الشوكولا، والقهوة، والماجي ومنتجات مشروبات المسحوق بنكهة الفواكه ونصدرها إلى 35 دولة ونحن كل سنة ننمو أكثر وأكثر من خلال أنشطة صادراتنا. واكبنا تنامي الأسواق الخارجية التي تنمو كل يوم، وفي كل عام وبشكل منتظم ودوري اشتركنا في المعارض الخارجية.

 

هل يوجد لديكم صادرات؟ إذا كان الجواب نعم إلى أي الدول؟

نعم، نقوم بتصدير 90 % من منتجاتنا. ونسعى جاهدين كل سنة إلى زيادة اهداف صادراتنا. على رأس هذه الدول دول الشرق الأوسط والدول الأفريقية بحيث تصل مجموع الدول التي نصدر إليها 35 دولة حتى وصلت صادراتنا إلى الصين ونحن سعداء وفخورون بالموقع التي نحن عليها.   

 

ما هي وجهة نظرك حول التطورات الاقتصادية الأخيرة في تركيا والتقلبات الاقتصادية التي تمر بها العالم؟ وهل أثرت هذه التقلبات على التصدير؟

كما تعلمون في التقرير المرحلي عن التوقعات الاقتصادية العالمية التي نشرتها منظمة التعاون والتنمية في 21 أيلول خفضت توقعات النمو العالمي في عام 2016 من 3% إلى 2.9 % وفي توقعاتها للنمو لعام 2017 خفضت نقطة واحدة وسحبتها إلى 3.2%. نلاحظ أن منظمة التعاون والتنمية قد خفضت توقعاتها للنمو  لجزء كبير من الدول إلى الأسفل. أوضحت منظمة التعاون والتنمية أن ظروف وشروط الطلب الضعيف وضعت التجارة الدولية تحت الضغط وان هذه الحالة سوف تستمر وستكون  عنصر فعال سواء في هذا العام أو الاعوام المقبلة بحيث تحد من أنشطة الإنتاج. ونحن في هذا السياق في ظل التقلبات "التذبذبات" السلبية العالمية، والهجمات الإرهابية التي  تتعرض لها بلدنا للآسف، وحروب العملات، والمؤامرات والدساس التي تتعرض لها بلدنا تدفعنا كموطنين أن نعمل مجبرين كل يوم أكثر وأكثر من أجل تطورنا وبلدنا. 

 

كيف أثرت التطورات السلبية التي حدثت في الشرق الأوسط على صادراتكم ؟

كما تعلمون تعتبر منطقة الشرق الأوسط سواء من ناحية المزايا اللوجستية والاجتماعية الثقافية وبسبب الشراكة والتعاون التجاري المتجذرة من أهم أسواقنا ومن الطبيعي أي تطور سلبي في تلك المنطقة تنعكس على شكل ضغط سلبي علينا. في كل وقت نأمل أن يكون الشرق الأوسط خال من الإرهاب والفوضى. الإرهاب ليس مصير الشرق الأوسط. الشرق الأوسط هي مهد الحضارة.  

 

هل هناك صعوبات في القطاع؟ إن كانت هناك صعوبات ما هي طرق الحل؟

 

بالطبع كما هي الحال بباقي القطاعات هناك مشاكل في قطاع الأغذية. يمكن حل هذه المشاكل دائماً من خلال المساهمة والنضال الفعال من قبل الدولة وغرف الصناعة والتجارة وعلى سبيل المثال، بخصوص الأمن الغذائي: يجب أن يكون منتجي الأغذية، الأغذية التي يصنعونها وينتجونها ويوزعونها مسؤولون عن الامتثال لمتطلبات وشروط الأمن الغذائي. لهذا السبب، ينبغي تقديم تشريعات تهدف إلى ضمان سلامة الأغذية من دون تخويف المنتجين وتتماشى مع النهج المقبول. في هذا السياق، بهدف حماية المنشآت الغذائية الصغيرة والمتوسطة الحجم فإن تقييم استخدام التكنولوجيا الحديثة باسم تطوير قطاع الأغذية تمثل أهمية كبيرة. لأنه عدم رصد التطورات العلمية والتكنولوجية في موضوع الأغذية تعتبر خسارة كبيرة. في هذا السياق، يجب على الدولة أن تدعم هذا القطاع من خلال الخبراء، والآلات، وان تكون أكثر فعالاً في مجال تطبيق التكنولوجيا.  

  

 

لقد حصلتم على جائزة البحث والتطوير من غرفة صناعة غازي عنتاب، هل يمكنكم التحدث لنا عن أعمال البحث والتطوير الخاصة بكم؟

كما تتذكرون ما بين تاريخ 12-13 أيار 2016 نظم في أزمير " الموضوع الرئيسي لسوق مشروع البحث والتطوير للأغذية الدولية الرابعة كانت باسم"الابتكار للصناعات الغذائية المستدامة والتنافسية". يمكنني القول بان تركيا تحتل موقعاً جغرافياً محظوظاً جداً من ناحية تنوع المنتجات الغذائية. دائماً أردنا أن نعطي فرصة للمشاريع والأفكار لتحويلها إلى ثروة وقيمة إضافية للتنوع في المنتجات الغذائية. مع هذا المفهوم منذ عام 2005 ونحن مستمرون في أبحاث البحث والتطوير بخصوص منتجاتنا. من ضمن هذه الأعمال التي نفذنها أخر مشروع كريما المسح بخلاصة الخروب. نفذنا هذا المشروع بدعم من قبل مجلس البحث العلمي والتكنولوجيا التركي TÜBİTAK. حصلنا منتجنا هذه على جائزة البحث والتطوير من غرفة صناعة محافظة غازي عنتاب. إننا فخورون لأننا حصلنا على هذه الجائزة.

 

ماذا تريدون أن تقولوا بخصوص أنشطة العلامة التجارية "الماركة" الخاصة بكم؟

منذ تأسيس شركتنا في عام 1997  وحتى الان كان لدينا وعي بخصوص العلامة التجارية. الآن العديد من العلامات التجارية التي قمنا بتصديرها إلى العديد من الدول معروفة بأنها مسجلة كعلامة تجارية. كل عام، نشارك في العديد من المعارض الخارجية للماركة ونواصل طريقنا لزيادة التعريف والترويج لعلاماتنا التجارية أكثر وأكثر. 

 

أخيراً، كيف كانت عام 2016 بالنسبة لكم؟ ما هي أهدافكم لعام 2017؟   


أهدافنا: الاستمرار في النمو وزيادة الإنتاج باستخدام أحدث التقنيات، من المواد الخام ذات الجودة وفي ظروف صحية تماماً ودون المساس بالجودة  بواسطة الموظفين ذوي الخبرة والمهارة وخبرتنا. إرضاء المستهليكن من خلال تعزيز قدرتنا وأننا كما هي الحال في بلدنا فإننا نتبنى هذه الثقة كمبدأ في الدول الأجنبية.    

 

 

 

 

 

 

 

Haber Merkezi
08.02.2017

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz

Diğer Haberler