GGC’de dil kursuna start verildi

Gaziantep Gazeteciler Cemiyeti’nin (GGC) Malumat Derneği ile ortaklaşa yürüttüğü ücretsiz Dil Kursu Projesi Arapça kursu ile başladı.

GGC’de dil kursuna start verildi

 

Gaziantep Gazeteciler Cemiyeti’nin (GGC) Malumat Derneği ile ortaklaşa yürüttüğü ücretsiz Dil Kursu Projesi Arapça kursu ile başladı.

Kursa kayıt olan 20 gazeteci uzman hocalar nezaretinde Arapça öğrenmek için ilk adımı attı. Kurs öncesi konuşan GGC Başkanı İbrahim Ay, mesleki eğitimlere ağırlık vermeye devam edeceklerini söyledi.

Bünyesinde barındırdığı Suriyeli vatandaşların sayısı ile dikkat çeken Gaziantep’te GGC tarafından tüm gazetecilere Arapça dil kursu veriliyor Malumat Derneği işbirliği ile verilen Arapça dil kursu ile Gazetecilere yeni bir dil kazandırılacak. 10 hafta süreyle tüm gazetecilere verilecek olan Arapça dil kursu GGC binasında start aldı. Gazeteciler haftada 4’er saat olarak Arapça dil eğitimi alacak. GGC’nin projesi olan Arapça dil kursunun ilk dersine tüm gazetecilerden yoğun katılım gerçekleşti. Arapça dil kursunun ikinci dersi ise 25 Mart Cuma günü 09:30’da GGC binası toplantı salonunda devam edecek.

ARAPÇA ÖĞRENMEK KAÇINILMAZ OLDU

Kentteki Suriyeli vatandaş sayısının çokluğuna değinerekten özellikle gazetecilerin Arapça öğrenmelerinin kaçınılmaz hale geldiğini söyleyen GGC Başkanı İbrahim Ay, “Gazeteci arkadaşlarımızın daha donanımlı olmasını istiyoruz. Kentimizde çok sayıda Suriyeli sığınmacı var. Bu amaçla ilk olarak Arapça kursu açtık. Meslektaşlarımızın tercümana ihtiyaç duymadan Arapça röportaj yapabilmelerine katkı sağlamak istiyoruz. Sonrasında İngilizce, Almanca ve Fransızca kursları ile devam edeceğiz" dedi.

İLETİŞİM SORUNU KALMAYACAK

Gazetecilerin Arapça öğrenmeleri ile daha doğru ve tarafsız bir habercilik anlayışının yakalanabileceğini Suriyelilerle daha doğru iletişime geçilerek objektif haberlerin yapılabileceğini kaydeden Başkan Ay, “ Şehrimizde çok sayıda Suriyeli vatandaş var. Malum nüfusun çokluğu ile çokça haberlerde yer alıyorlar. Ancak sorun şuydu ki gazeteciler Suriyelilerle iletişim kurmakta zorlanıyorlardı. Bu kurslar sayesinde Arapça iletişim sorunu ortadan kalkacak ve daha kaliteli habercilik anlayışı gelecek” ifadelerine yer verdi.

ARAPÇA RÖPORTAJLAR YAPILABİLECEK

Gazetecilerin özellikle Arapça röportaj yapabilmesi için basın mensuplarına yabancı dil olarak Arapça vermenin önemine değinen Eğitim Koordinatörü Mehmet Serkan Kır, “Dolayısıyla siz gazetecilerin de Arapçayı çok iyi bilmesi gerekiyor. Vereceğimiz eğitim sonrasında sizleri Arapça röportaj yaparken görmek istiyoruz” açıklamalarında bulundu.

 

 

 

Haber Merkezi
31.03.2016

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz

Diğer Haberler