Türkiye’nin ilk 1000 ihracatçı firmasına Gaziantep'ten 62 firma girdi

GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adil Sani Konukoğlu, Türkiye’nin en büyük 1000 ihracatçısı arasına giren 62 Gaziantepli firmanın girdiğini söyledi.

Türkiye’nin ilk 1000 ihracatçı firmasına Gaziantep'ten 62 firma girdi

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Sani Konukoğlu, Türkiye’nin en büyük 1000 ihracatçısı arasına giren 62 Gaziantepli firmaları kutlayarak, ‘’İhracatı hem pazar hem de ürün çeşitlendirmesi yoluyla artırmaya dönük çalışmalara hız vererek devam etmeliyiz’’ dedi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) açıkladığı ‘’2015 Türkiye’nin İlk 1000 İhracatçı Firma Araştırması’’ sonuçlarına göre, 2015 yılında listeye giren toplam Gaziantepli firma sayısının bir önceki yıla göre 2 tane azalarak, 62 olarak gerçekleştiğini bildirdi.

GSO Başkanı Adil Konukoğlu, İlk 1000 ihracatçı firma sayısının illere göre dağılımı incelendiğinde şehir olarak, İstanbul, İzmir ve Kocaeli’nin ardından Gaziantep'in dördüncü sırada bulunduğunu belirterek, ihracat performansını sürdürerek bu liste yer almayı başaran Gaziantepli tüm firmaları ve çalışanlarını kutladı.

Geçen yıl dünya ticaretindeki daralmanın yanı sıra özellikle en büyük pazarları konumundaki Ortadoğu’da yaşanan gerilimlere dikkati çeken Konukoğlu, bütün bu olumsuzluklara rağmen ilk 1000 ihracatçı arasında Güneydoğu Anadolu’dan da 79 firmanın yer aldığını kaydetti.

Konukoğlu, "Gaziantep’in, bölgedeki ihracatçı firmaların yüzde 78,5’ini tek başına oluşturması bizim için ayrıca bir gurur kaynağıdır’’ ifadesine yer verdi.

"İHRACAT TEMPOMUZU ARTIRMAK İÇİN VAR GÜCÜMÜZLE ÇALIŞIYORUZ"

Gaziantep’in zorlu geçen dış koşullara rağmen büyümesini sürdürdüğünü ifade eden Konukoğlu, Ocak-Nisan 2016 dönemi ihracatlarının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2,3 oranında artışla 2 milyar 82 milyon dolara ulaştığını hatırlattı. GSO Başkanı Adil Sani Konukoğlu, ekonomik kalkınma sürecinde üretimin ve ihracatın vazgeçilmez olduğuna vurgu yaptı.

Konukoğlu, ‘‘Ülkemizin geleceğinde sürdürülebilir ihracat artışı önemli bir yer tutmaktadır. İhracatta belli bir noktaya gedik, ama yeterli değil. İhracatı hem pazar hem de ürün çeşitlendirmesi yoluyla artırmaya dönük çalışmalara hız vererek devam etmeliyiz. Bunun için sanayide teknolojik dönüşümü hızlandırarak yüksek katma değerli yapıya geçmek, ihracata yönelik devlet yardımları ve teşvikleri artırmak büyük önem taşımaktadır. İhracatın yıldız şehirlerinden birisi olan Gaziantep’teki ihracat ailesi de ihracat temposunu artırmak için çalışmalarını var gücüyle sürdürmektedir’’ diye konuştu.

 

 

 

Haber Merkezi
27.05.2016

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz

Diğer Haberler